MM mała czarna

Mała czarna, czyli Coco

Klasyczna mała czarna, któż nie zna tego określenia? Oprócz cudownego zapachu świeżo zaparzonej kawy, czyli filiżanki małej czarnej, mamy jeszcze jedno skojarzenie, jak najbardziej słuszne – czarna sukienka – symbolizuje ono idealną sukienkę. Czyli taką, która sprawdzi się do wszystkiego, w której zawsze będziemy wyglądały dobrze i, którą można założyć dosłownie wszędzie. Na wykwintną kolację, jak i zakupy z przyjaciółką w centrum handlowym oraz zwykły spacer po parku czy pasażu handlowym.

 

Czarna sukienka

Mała czarna jest nieodłącznie kojarzona z jej twórczynią i wielką propagatorką, Mademoiselle Coco Chanel. Jej projekt czarnej sukni zyskał pod koniec lat trzydziestych

sukienka Flavia firmy Zaps

sukienka Flavia firmy Zaps

ubiegłego wieku wielką sławę dzięki publikacji w amerykańskim czasopiśmie modowym (Vouge). Coco udało się przemienić znienawidzoną podczas Pierwszej Wojny Światowej czerń, która była symbolem cierpienia i żałoby, w obowiązujący, szykowny i elegancki kolor. Czerń i mała czarna stała się symbolem kreatywności i pewności kobiet.

Dlaczego czarna sukienka stała się taka popularna?

i kochana przez miliony kobiet na całym świecie?

  • Po pierwsze, bardzo łatwo można było ją zakupić.
  • Po drugie, została zaprojektowana w taki sposób, aby plamy nie były na niej zbyt widoczne, czyli po prostu była bardzo praktyczna.
  • Po trzecie jej prosty krój pasował prawie na każdą sylwetkę.
  • A po czwarte, i chyba najważniejsze, można było założyć ją praktycznie zawsze – z żakietem tworzy elegancki look, ze sweterkiem swobodny, z jeansową kataną nieco sportowy i rockowy, z elegancką biżuterią wieczorowy, itp.

Popularność sukienek wśród Gwiazd

Czarną sukienkę kochają miliony kobiet z całego świata. Sukienka zagościła nie tylko w życiu codziennym kobiet, znalazła się też na salonach oraz w sztuce (fotografia, rzeźba – np. Little Black Dress T.Corbin edition 60, malarstwo).
W tego typu sukience fotografowały się prawie wszystkie, największe gwiazdy, nie tylko ze świata filmu. Wspomnijmy choćby ikonę kina, Marilyn Monroe, fotografowaną przez Richarda Avendon’a, Cecil Beaton, Inge Morath, itd. Księżnę Dianę, której piękne zdjęcie zrobione zostały przez Mario Testino, Audrey Hepburn w słynnej sukience Givenchy, którą nosiła w filmie “Śniadanie u Tiffaniego” sfotografowaną przy stoliku przez Johna Kobala. Zresztą to podobno Audrey ponownie podsyciła w latach sześćdziesiątych modę na noszenie małej czarnej.
W Polsce niekwestionowaną divą małej czarnej była Kalina Jędrusik, nazywana polską Marilyn Monroe. Ona to z dumą nosiła małe czarne w wersji z dużym dekoltem. Właśnie ten piękny dekolt Pani Kaliny, na którym dodatkowo nosiła krzyżyk, stał się powodem, iż raczej nie pokazywano jej występów w telewizji. Przez jakiś czas mogła jedynie uczestniczyć w Kabarecie Starszych Panów. Wtedy to ubrana w bardzo skromną, małą czarną, wykonała piosenkę. Jednak odwróciwszy się ukazała olśniewający dekolt … i tu uwaga… na plecach, który sięgał aż do pośladków. Program zaś był nadawany na żywo, więc sami już rozumiecie…  🙂

czarna sukienka Enny

czarna sukienka Enny

Wchodząc na strony sklepów internetowych z sukienkami ( w szczególności na nasz ) zawsze natkniemy się na zdjęcia modelek, bądź otwierając jakąkolwiek kolorową gazetkę znanych osób, która akurat ma na sobie małą, czarną sukienkę.

Jeżeli jeszcze nie znalazłaś swojej małej czarnej, to nie ma powodu do zmartwień. Ona jest gdzieś na świecie, może nawet bardzo blisko. Zobacz może będzie odpowiadać Tobie sukienka Enny lub czarna sukienka Zaps . Wystarczy tylko kliknąć myszką lub wejść do najbliższego sklepu odzieżowego lub udać się do zaprzyjaźnionej kwarcowej.

Pamiętaj, ta sukienka pomoże Ci w sytuacji, gdy nie będziesz wiedziała, co na siebie włożyć. Kiedy ją już odnajdziesz to pamiętaj również, że pokochasz ją bezgranicznie i nigdy się z nią nie rozstaniesz  🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *